Odporúčaná denná dávka vitamínu D3, RHP, UI: Vyznáte sa?

Vitamín D patrí k tým, ktorých dostatok je pre náš organizmus kľúčový. Aká je odporúčaná denná dávka vitamínu D3 u detí a ako sa vyznať v hodnotách uvedených na obaloch? V článku sa dozviete viac o tom, čo sa skrýva pod skratkami RHP, DDD i UI, s ktorými sa na nich bežne stretávate.

Odporúčaná denná dávka vitamínu D3, RHP, UI: Vyznáte sa?
19. 3. 2025

Imunitný systém detí je v rámci kolektívu v škôlke alebo škole v neustálej pohotovosti. Vitamín D prispieva k normálnej funkcii imunitného systému a môže teda napomáhať ich prirodzenej obranyschopnosti. Zároveň sa podieľa na vstrebávaní vápnika a prispieva k normálnemu stavu kostí i svalov. 

RHP a DDD: nejde o synonymá 

RHP, čiže referenčná hodnota príjmu, je novšie označenie používané v krajinách Európskej únie a vo Veľkej Británii, ktoré nahradilo predchádzajúcu odporúčanú dennú dávku (DDD). Obidve hodnoty vychádzajú z rovnakých princípov a ich cieľom je informovať verejnosť o odporúčanom príjme vybraných živín a energie. Zatiaľ čo DDD stanovil zvlášť množstvo pre mužov, ženy a deti, RHP pracuje len s jednou hodnotou stanovenou pre „priemerného zdravého dospelého človeka“ s tým, že predstavuje len orientačnú hodnotu. 

Na obaloch potravín a výživových doplnkov dnes nájdete len hodnotu RHP.

Čo je to UI?

Jednotka UI (International Unit) vyjadruje množstvo určitej látky a používa sa na porovnanie účinných dávok rôznych biologicky aktívnych látok vrátane vitamínov. Zatiaľ čo na výživových doplnkoch je množstvo vitamínu D uvádzané veľmi často práve v týchto jednotkách, na potravinách je to skôr v mikrogramoch (μg). Pritom platí, že 1 mikrogram sa rovná 40 IU, teda 1 IU sa rovná 0,025 μg.

Ako sa u detí líši odporúčaná denná dávka vitamínu D3?

Odporúčaná denná dávka, respektíve referenčná hodnota vitamínu D, pre deti staršie ako 1 rok a dospievajúcich je 15 μg. U všetkých detí do jedného roka je dobré zaistiť extra príjem 400 až 500 UI vitamínu D za deň. U starších detí je vhodné každoročne kontrolovať hladinu vitamínu D, najmä ak existuje vyššia pravdepodobnosť jeho nedostatku. 

V prípade, že je u detí na základe testov preukázaná príliš nízka hladina vitamínu D, lekár môže odporučiť užívanie výživových doplnkov a dodanie extra 1 000 až 4 000 UI vitamínu D denne.

Neverte všetkému, čo sa o vitamíne D hovorí

Nie je pravda, že vitamín D3 je vhodné organizmu dodávať formou výživových doplnkov IBA v zime. Aj keď v zimných mesiacoch máme menej slnečného žiarenia, ktoré stimuluje tvorbu vitamínu D v koži, vzhľadom na našu zemepisnú šírku a ďalšie faktory nemusí byť takto získané množstvo vitamínu D dostatočné. Na rad potom prichádza strava a prípadne už spomínané výživové doplnky. Mylný je tiež názor, že mlieko a mliečne výrobky vždy stačia na doplnenie vitamínu D. Vhodné je zaradiť do jedálneho lístka aj ďalšie zdroje vitamínu D, napríklad tučné ryby, vaječné žĺtky alebo cielene obohatené potraviny.


Zdroj:  

https://www.nzip.cz/clanek/1131-vitamin-d

https://bezpecnostpotravin.cz/termin/gda/ 

https://multimedia.efsa.europa.eu/drvs/index.htm