Nespoliehajte iba na pediatra
Pri pravidelných preventívnych prehliadkach by nemalo chýbať vyšetrenie zraku až do dospelosti. Hoci sa zrak vyvíja do 7 rokov, určité zmeny prebiehajú aj neskôr a definitívne končia s príchodom dospelosti. Času u pediatra ale nie je nazvyš a navyše nie každé dieťa je zakaždým ochotné spolupracovať. Preto si všímajte zrak vašich detí hlavne doma. Postupovať môžete podobne, ako u lekára. Ukazujte mu obrázky alebo číslice a písmená a v neskoršom veku napríklad rôzne veľkosti slov. Veľmi dôležité je aj precvičovanie farieb a tvarov.
TIP:Dostatok spánku pre potrebnú regeneráciu
Aj keď sa oko neprestáva pohybovať ani pri spánku, kvalitný odpočinok je pre regeneráciu očí dôležitý. Jeho nedostatok môže byť príčinou nadmerných sťahov očných svalov alebo vysychanie očnej sliznice. U detí je vhodné dodržiavať pravidelný spánkový režim, pričom odporúčaná dĺžka spánku sa líši v závislosti od veku a potrieb dieťaťa.
Tablety a mobily škodia nielen kvôli modrému svetlu
Dnes už sa mu nedá vyhnúť, pretože sa v školách stali počítače a tablety neoddeliteľnou súčasťou výučby. U detí ale prispievajú k rozvoju krátkozrakosti. Okrem toho vyžarujú veľmi silné modré žiarenie, aj keď nám to možno tak nepripadá. Pre oči vôbec nie je šetrné a navyše je neprirodzené aj pre mozog.
Nesmierne dôležité je striedať dobu pri monitore s pobytom vonku (nie vo vnútri). Iba vonku sa zmení ostrenie oka a môže sa uvoľniť. Princíp spočíva v tom, že do obrazovky sa pozeráme zblízka a oči musia veľa pracovať. Vonku sa pozerajú do diaľky a práve táto vzdialenosť hrá kľúčovú úlohu. Práve tieto zmeny v tom, na čo sa pozeráme, sú cestou, ako zlepšiť zrak detí aj dospelých.
Vitamín A na oči je dobré konzumovať s tukom
Najdôležitejším vitamínom pre zrak je vitamín A. Podieľa sa na ochrane rohovky, pomáha pri riešení suchých očí a hrá dôležitú úlohu v celom procese videnia a rozlišovania farieb. Vitamín A je zároveň antioxidant, ktorý chráni bunky pred oxidatívnym stresom. Najaktívnejšia forma vitamínu A je retinol, ktorý nájdeme hlavne vo vnútornostiach.
Pamätajte na to, že vitamín A je rozpustný v tukoch, preto je vhodné užívať ho spolu s nimi. Vyberte si napríklad rybí tuk pre deti obohatený o vitamín A. Vďaka tomu nájdete omega-3 a vitamín A v jednej kapsule.
Omega-3: kľúčové zložka pre vývoj zraku
Nenasýtené mastné kyseliny omega-3 sú nevyhnutnou živinou pre vývoj mozgu, nervovej sústavy a zraku. To všetko spolu súvisí, pretože vďaka nervom dokáže mozog spracovať to, čo vidíme. Bez účasti mozgu by sme nerozoznali farby, svetlo a tmu, a už vôbec nie udalosti, ktoré práve sledujeme. Vývoj zraku ako takého začína už v maternici.
Už počas tehotenstva tak môžeme začať pracovať na tom, aby malo bábätko všetky potrebné živiny pre vývoj zraku. Omega-3 by však mamičky nemali užívať len kvôli dieťaťu, ale aj pre svoje vlastné zdravie. Náš organizmus si ich totiž sám nevytvára.
Očná joga pre deti, ktorú si môže zacvičiť celá rodina
Očná joga je nielen relaxačná technika. Pomáha akomodácii oka a je skvelá pre okohybné svaly. Cvičte ju zásadne bez okuliarov a bez kontaktných šošoviek.
Je výborné začať najprv uvoľnením hlavy a krčnej chrbtice: zavrite oči a kývajte hlavou zo strany na stranu a spredu dozadu.
- Pohybujte očami hore a dole, opakujte 10x.
- Pohybujte očami zľava doprava, opakujte 10x.
- Rovnaký pohyb urobte tiež šikmo – z pravého dolného rohu do ľavého horného a naopak.
- Nasleduje krúženie očami v smere hodinových ručičiek, následne proti smeru. Na každú stranu 5x.
Vody nie je nikdy dosť
Sklivec, výplň tvoriaci väčšinu oka, tvorí z 98% voda. Dostatočný pitný režim a hydratácia sú preto pre oči kľúčové. Množstvo vody je vhodné rozdeliť do niekoľkých menších dávok podávaných v priebehu celého dňa. Zatiaľ čo dospelí by mali vypiť 2,5 až 3 litre tekutín, detský organizmus ich potrebuje viac, pretože je tvorený väčším podielom vody ako telo dospelých. Všeobecne platí, že čím menšie je dieťa, tým viac tekutín v prepočte na jeden kilogram váhy potrebuje. U predškolských detí to je v závislosti od hmotnosti približne 1,6 litra, zatiaľ čo pre „piatikov“ už vyše 2 litre.
S hydratáciou pomôžu aj potraviny bohaté na vodu vrátane uhoriek, ktoré obsahujú až 96 % vody, ľadového šalátu, melónov, jahôd alebo pomarančov.
Keď prídu na rad okuliare
V prípade okuliarov je v prvom rade dôležité zaistiť ich nosenie podľa odporúčania lekára. Pomôcť môže jednoznačne to, že si dieťa samo vyberie farbu a typ obrúčok. Na rodičoch a personálu optiky je potom zaistiť, aby boli vybrané obrúčky zároveň funkčné a anatomicky vhodné. Teda aby správne sedeli na tvári a nešmýkali sa z nosa. K tomu môže u menších detí pomôcť aj fixačná pomôcka, či už šnúrka, gumička, posuvné ramienka alebo silikónové zarážky za uši.
Vaše komentáre
Vložte svoj komentár:
{{ myComment.name }}:
{{ myComment.text }}
{{ comment.name }}:
{{comment.text}}
Zákaznícka podpora:
{{ reaction.text }}
Vložte svoj komentár: