Prečo je vápnik dôležitý?
Nielen u detí, ale aj u dospelých je takmer všetok vápnik v tele uložený v kostiach a zuboch. Zodpovedá tu za ich pevnosť, odolnosť a hustotu. Vápnik deti potrebujú hlavne preto, že sa u nich kosti a zuby rýchlo vyvíjajú a rastú. Ale aj v dospelosti nastávajú časy, keď je dobré kalcium konzumovať viac – napríklad v tehotenstve alebo v seniorskom veku, keď potrebujú kosti viac podpory vo výžive.
Nedostatok vápnika u detí preto poznáme hlavne na zuboch – sú nekvalitné, majú tendenciu na poškodenie. Deti sú tiež celkovo drobnejšie a majú problém s rastom.
Vápnik potrebuje vitamín D
Na to, aby sa mohol vápnik v organizme správne vstrebať, je potrebný vitamín D. Nedostatok déčka preto môže byť dôvodom nedostatku vápnika nielen u detí. Doplňovať by sa preto mali spoločne.
Hlavným zdrojom vápnika v jedálnom lístku detí by mali byť mliečne výrobky. Vitamín D potom nájdeme v rybách a rybom tuku.
Asi viete, že vápnik nájdeme aj v rastlinných potravinách. Dajte ale pozor – aj keď je dôležité jesť pestro, zeleninu za spoľahlivý zdroj vápnika nepovažujeme. Náš organizmus ho totiž nevie dobre vstrebať. Využiteľnosť rastlinných zdrojov vápnika je veľmi nízka. Jedzme teda brokolicu, kel alebo mak kvôli iným živinám, kalcium ale doplňme v mliečnych produktoch.
Prirodzeným zdrojom vitamínu D sú ryby
Je veľká škoda, že sa v detskom jedálnom lístku objavujú málo. Ideálne sú 2–3 porcie rýb týždenne. Z väčšej časti je vhodné zaradiť morské ryby, kde je tuk bohatší na omega-3 kyseliny.
Ryby sú ľahko stráviteľné a plné živín. Pre deti sú podstatné hlavne omega-3 mastné kyseliny a vitamín D. Okrem iného preto, že ostatné potraviny na ne tak bohaté nie sú.
Určite sa snažte o to, aby mali deti dostatočný príjem vitamínu D. Slnečný svit totiž obvykle nestačí na to, aby sa nám v pokožke vytvorila potrebná dávka déčka. Okrem toho je dôležité skôr sa pred slnkom chrániť, pretože riziko kožných ochorení za to nestojí.
Vápnik je pre telo dôležitý aj z mnohých iných dôvodov. Napríklad prispieva k zrážanlivosti krvi, má pozitívny vplyv na svalovú činnosť a môže prospievať tráveniu.
Silu kostí podporí pravidelný pohyb. Jedálny lístok je len jednou zo súčastí zdravého životného štýlu – pohyb je ďalší z nich. Ten prospeje nielen fyzickej kondícii detí, ale pomôže aj zdraviu ich kostí. Každá fyzická námaha totiž pomáha v tele uvoľňovať minerály. Tie sa potom môžu vstrebať tam, kde ich telo potrebuje. Teda aj do kostí.
5 praktických tipov pri nedostatku vápnika u detí
1. Pri príprave jedla pre deti používajte mliečne výrobky bohaté na vápnik. Napríklad tak, že (podľa veku dieťaťa) na pitie pripravíte kakao, na desiatu biely jogurt s domácou marmeládou alebo na večeru chlieb s tvrdým syrom.
2. Pridajte do jedálneho lístka ďalšie zdroje vápnika. Ak vaše dieťa nepatrí medzi milovníkov brokolice, na desiatu mu dajte hrsť mandlí.
3. Nespoliehajte na doplnenie vitamínu D zo slniečka, na ktorom by deti nemali tráviť príliš času a pred ktorým by sa mali chrániť krémom proti UV žiareniu. Radšej zaraďte potraviny bohaté na vitamín D ako tučné ryby, huby a vaječné žĺtka.
4. Ak vaše dieťa nemá dostatok zdrojov vitamínu D v jedálnom lístku, pomôcť vám s tým môžu výživové doplnky so zložením prispôsobeným detským potrebám.
5. Pozor na príliš mnoho fosforečnanov, ktoré sa pridávajú do potravín ako kypriace prostriedky alebo regulátory kyslosti. Nájdete ich v údeninách, topených syroch, mrazených polotovaroch alebo kolových nápojoch.
Vaše komentáre
Vložte svoj komentár:
{{ myComment.name }}:
{{ myComment.text }}
{{ comment.name }}:
{{comment.text}}
Zákaznícka podpora:
{{ reaction.text }}
Vložte svoj komentár: